Formy wypoczynku, w których dzieci wypoczywają z dala od swoich rodziców nazywane bywają koloniami. Są to formy obozów, w których dzieci we własnym gronie, ale pod opieką dorosłych wychowawców lub instruktorów bawią się, zwiedzają, a często również uczą ciekawostek oraz uczestniczą w zajęciach sportowych. Obecna formuła kolonii dla dzieci jest znacznie bardziej zróżnicowana od tej występującej dawniej, chociażby w czasach PRL-u, gdy na kolonie był prawdziwy boom.
Jakie formy koloni są obecnie oferowane przez organizatorów?
Dawniej bardzo duża część wyjazdów kolonijnych była organizowana przez zakłady pracy, a ich zarządcy niespecjalnie interesowali się tym, jak te kolonie są organizowane. Chodziło jedynie o ustawowe, socjalistyczne zapewnienie wszystkim dzieciom po równo, niemalże identycznie wyglądającego wypoczynku w każdym z kolonijnych miejsc. Różnice występowały nie w formie, ale co najwyżej w standardzie, a często zdarzały się sytuacje zaniedbań w zakresie wyżywienia, zakwaterowania oraz warunków sanitarnych. Było również bardzo dużo obiekcji odnośnie do personelu prowadzącego kolonijne obozy, a stan ten próbowano ratować zarządzeniami, w myśl których na kolonie wysyłano do kilkorga rodziców z grupy jadących na dane kolonie dzieci. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, chociaż nie można liczyć na perfekcjonizm w każdym przypadku i ludzkie zaniedbania ciągle się zdarzają. Różnica diametralna jest taka, że obecnie zaniedbania są natychmiast nagłaśniane, gdy dawniej większość tuszowano. Obecnie sprawdzane są wszystkie etapy koloni, np. każdy autokar wiozący dzieci na kolonie lub wycieczkę jest sprawdzany zarówno pod względem technicznym, jak i pod względem sprawności i trzeźwości kierowcy.
Zróżnicowania zajęciowe
Wysyłanie dzieci na kolonie rzadko odbywa się obecnie na chybił trafił, do sztampowo prowadzonych miejsc. Po pewnym marazmie w ilości proponowanych kolonii, jak i chęci w nich uczestniczenia obecnie trwa ich renesans. Do wyboru są już nie tylko kierunki wyjazdów, czyli nad morze, w góry, czy na Mazury, ale można również wybierać rodzaj kolonii.
Na kolonie można wybrać się nawet z rodzicami. Są dzieci, których rodzice nie chcą spuszczać pociech z oka, chociaż najczęściej wynika to z nieśmiałości dzieci do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Taki rodzaj kolonii może przy wsparciu rodzica ośmielić dziecko i ukazać mu, że wiele dzieci jest do niego podobnych, a przy tym również spragnionych wspólnej zabawy.
Są kolonie dla sportowców, gdzie prowadzone są zajęcia o zróżnicowanym poziomie, kolonie survivalowe dla pragnących przygód i kontaktu z naturą, kolonie artystyczne, plastyczne i taneczne, a także kolonie językowe. Te ostatnie są często organizowane nie tylko w Polsce, ale również w kraju, w którym obowiązuje urzędowo posługiwanie się danym językiem. Są nawet kolonie żeglarskie, jest więc w czym wybierać i tylko podczas wyboru ważne jest trafienie w zainteresowania swojej pociechy, aby dziecko nie czuło się wśród innych podczas takich kolonii wyobcowane.