Mięśnie to czynny narząd ruchu dzięki, któremu możliwe jest przemieszczanie się oraz wykonywanie pracy i ruchów własnym ciałem. Mięśnie dzielą się ze względu na rodzaj i budowę, jego przeznaczenie oraz umiejscowienie. Niekiedy dochodzi do zaburzeń związanych z pracą mięśni, których źródłem są kontuzje, wypadki, niedobór witamin i inne. Czym jest naderwanie mięśnia łydki? Jakie mogą być przyczyny naderwania lub nadciągnięcia mięśnia? Jak postępować w przypadku kontuzji mięśnia łydki? Jakie są najskuteczniejsze techniki rehabilitacji uszkodzonej tkanki?
Czym jest naderwanie mięśnia łydki?
Naderwanie mięśnia łyski jest to przerwanie ciągłości włókien mięśniowych, z których zbudowana jest tkanka. Osłabiona struktura mięśnia może zostać naruszona podczas aktywności ruchowej, co często jest „zmorą” sportowców. Naderwanie mięśnia powoduje silny ból, jak również uniemożliwia sprawne i naturalne poruszanie się.
O naderwaniu mięśnia łydki można mówić w przypadkach zerwania co najmniej 5% włókien znajdujących się w strukturze organu, a określenie typu naderwania uwidacznia się w trzy stopniowej skali:
– I stopień – delikatna kontuzja niewymagająca leczenia,
– II stopnia – bolący uraz z towarzyszącą opuchlizną, wymagana rehabilitacja,
– III stopnia – Opuchnięcie mięśnia i okolic, uniemożliwione poruszanie się, wymagane leczenie i rehabilitacja.
Przyczyny naderwania mięśnia brzuchatego łydki.
Naderwanie mięśnia łydki, może wystąpić u każdej osoby, jednak szczególnie narażeni na tego rodzaju kontuzje są czynni sportowcy, podejmujący działania ruchowe. Urazu tego mogą również doświadczyć osoby otyłe, stosujące nieodpowiednią dietę, jak również prowadzące zły styl życia. Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia mięśnia można zaliczyć:
- nieuwagę,
- brak rozgrzewki przed wysiłkiem,
- nierozważne postępowanie,
- nadmierne przeciążenie,
- zbyt intensywna praca mięśnia po długotrwałym okresie bezczynności,
- gwałtowne zmiany kierunku ruchu,
- kontuzje mechaniczne np. uderzenie, zgniecenie, itp.
Naderwanie mięśnia łydki – leczenie i rehabilitacja.
Poważne urazy i naderwania mięśnia łydki, wiążą się z odpowiednim leczeniem i wykorzystaniem metod stosowanych w rehabilitacji. Działania te pomogą w regeneracji mięśnia, jak również dostosują go do ponownej pracy. Leczenie naderwanej tkanki to działania odciążające uszkodzoną strukturę. Dodatkowo należy schładzać obolałe i kontuzjowane miejsce, za pomocą specjalny okładów z lodu. Po ustąpieniu bólu oraz odpowiednim okresie odciążenia mięśnia, należy zacząć przygotowywać go do ponownej pracy, wykonując niewymagające i lekkie ćwiczenia izometryczne.
Po okresie rekonwalescencji można zastosować nowoczesne i innowacyjne metody rehabilitacji, które spowodują szybszą regenerację uszkodzonej struktury.
Jedną ze skutecznych i efektywnych metod rehabilitacji jest ARPWave, dzięki której możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków do szybkiej odbudowy mięśnia. Głównymi założeniami techniki jest wykorzystanie elektrostymulacji połączonej z ćwiczeniami. Wynikiem innowacyjnej metody jest wyeliminowanie przykurczów mięśnia, a także zwiększenie zakresu jego pracy. Dzięki zastosowaniu metody ARPWave mięsnie staja się silniejsze, bardziej elastyczne i odporne na urazy.
Zobacz więcej: https://rehabilitacja-arpwave.pl/rehabilitacja-naderwanego-miesnia-lydki-sposob-na-szybszy-powrot-do-zdrowia