Motoryzacja

Volvo XC90 – Wrocław wybiera samochód-marzenie

Jako typ nadwozia, SUV zadomowił się na drogach całego świata. Od czasu II wojny światowej jego popularność stale rośnie, wzrasta również zainteresowanie samochodami tego typu w Polsce – kierowcy marzą o swoim SUV-ie. Dlaczego? Ma on wiele zalet, które sprawiają, że jazda jest jeszcze przyjemniejsza. Jednym z producentów SUV-ów jest szwedzki producent Volvo, którego najnowszy model, XC90, podbija światowe rynki.

Czym wyróżnia się SUV na tle innych typów nadwozia?

Sport Utility Vehicle (SUV) jest samochodem, który łączy w sobie cechy auta osobowego, lecz zdolnego również do jazdy w trudnym terenie. Charakterystyczne cechy konstrukcyjne typowego SUV-a to: duży prześwit, opony o większej średnicy i umieszczona wysoko kabina pasażerska. W pewnym momencie modne były opcje 3-drzwiowych SUV-ów, jednak w ostatnich latach zostały wycofane na rzecz wersji 5-drzwiowych. Cechą wspólną tego typu samochodów jest konstrukcja nadwozia na ramie, zazwyczaj oparta na podwoziu pickupa.

Dlaczego SUV-y są tak chętnie wybierane przez kierowców?

SUV jest jednym z lepiej sprzedających się typów nadwozia w ostatnich latach. Choć jego konstrukcja nie jest nowoczesnym rozwiązaniem, gdyż pierwsze tego typu samochody pojawiły się i były bardzo popularne po II wojnie światowej, to obecnie przeżywają drugą młodość. Dlaczego kierowcy decydują się na zakup SUV-a? Oto największe zalety tego typu nadwozia:

  • auto na każde warunki – SUV, dzięki temu, że ma większy prześwit od innych typów nadwozia, świetnie sobie radzi w terenie, np. z wybojami na nieutwardzonej drodze, a do tego jest to również samochód do jazdy w mieście;
  • bezpieczeństwo – w związku z tym, że SUV ma spore gabaryty, w przypadku kolizji drogowej czy stłuczki istnieje większa szansa na to, że wszyscy pasażerowie wyjdą z niej bez uszczerbku na zdrowiu;
  • efektywność paliwowa – w obecnych czasach to bardzo ważna zaleta. SUV-y są pojazdami nowoczesnymi, wyposażonymi w jednostki hybrydowe oraz systemy zwiększające oszczędność paliwa. Dzięki temu są nie tylko bardziej ekologiczne, lecz, co za tym idzie, wydajniejsze;
  • komfort – SUV to samochód, który jest niezwykle pojemny. Nie chodzi tu wyłącznie o bagażnik – ten typ nadwozia jest w stanie przewozić dużą liczbę osób oraz towarów. Wyjazd wakacyjny SUV-em nie będzie zatem przykrą wycieczką, która zakończy się bólem pleców. Samochody te gwarantują komfort, którego często brakuje w innych typach nadwozia.

Volvo XC90 – jak to się zaczęło?

Volvo XC90 to średniej wielkości SUV, który jest dostępny na rynku motoryzacyjnym od 2002 r. – wówczas ukazała się pierwsza generacja tego modelu, która została zaprezentowana podczas targów motoryzacyjnych w Detroit. Pod koniec 2014 r. wprowadzono XC90 drugiej generacji, które opiera się na nowej modułowej płycie podłogowej – Scalable Product Architecture (SPA), zapewniającej solidną konstrukcję, a także redukcję masy pojazdu, bezpieczeństwo i wydajność. Obie, debiutujące generacje XC90 zdobyły nagrody „SUV of the Year”, które są przyznawane przez amerykański magazyn „Motor Trend”.

Volvo XC90 Wrocław wybiera luksus i jakość szwedzkiej marki

Szwedzki producent podkreśla, że chce, aby jego samochody były przystosowane do trudnych skandynawskich warunków. Oprócz tego, że są to pojazdy wytrzymałe i niezawodne, dodatkowo świetnie się prezentują, co widać na przykładzie Volvo XC90. Wrocław może cieszyć się z faktu, iż na terenie tego miasta swoje usługi oferuje dealer V-Motors, który posiada ten model SUV-a.

Jest on dostępny w trzech wersjach: Momentum Pro, Inscription oraz R-Design. Każda z nich oferuje inne wyposażenie. Wszystkie jednak mają kilka cech wspólnych – przede wszystkim w ich wnętrzu zmieści się aż siedem osób, co stanowi rozwiązanie idealne dla rodzin. Producent zadbał również o to, by samochód posiadał uchylno-przesuwny dach panoramiczny, z kolei wykorzystana skóra nappa sprawia, że podróż jest jeszcze bardziej przyjemna.