MotoryzacjaTurystyka

Jeszcze nie wszystko widziałeś… Wciąż czekają miasta warte zwiedzenia. W Polsce nadal możesz odkryć prawdziwe perły

Wystarczy zjechać z autostrady A1 – Kwidzyn masz na wyciągnięcie ręki

Jeśli do tej pory nie odwiedziłeś Kwidzyna, musisz koniecznie to zrobić. Miasto nad Liwą położone jest na wypiętrzonej skarpie, o czym przekonasz się zjeżdżając z autostrady A1 w Kopytkowie na wiślany most. Tuż za nim rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram miejskich w Polsce, z okazałą bryłą zespołu zamkowo-katedralnego, czyli dawnej siedziby kapituły pomezańskiej.

Pierwsze miasto założone przez Krzyżaków w Prusach

Kwidzyn był pierwszym miastem założonym przez Krzyżaków, którzy dokonali tu desantu na ziemie pruskie. Jeszcze w XIII wieku został stolicą diecezji pomezańskiej, czego największą pamiątką jest kompleks gotyckich budowli: monumentalnej katedry połączonej bezpośrednio z średniowiecznym zamkiem, usytuowanym wprost nad Doliną Wisły.

Specjalność miejsca – największe na świecie gdanisko

Prawdziwą atrakcją kwidzyńskiego zamku jest największe na świecie gdanisko, czyli specjalna wieża sanitarna, wzniesiona przez budowniczych w odległości kilkudziesięciu metrów od budowli i połączona z nią zabudowanym krużgankiem. W przeszłości gwarantowała mieszkańcom zamku samowystarczalność (mniejsza wieża, zwana studzienną, dawała zaopatrzenie w wodę). Poza katedrą, miejscem związanym z kultem Błogosławionej Doroty z Mątów, miejscowej rekluzy można tu podziwiać również neoromański kościół p.w. św. Trójcy według projektu geniusza architektury Karla Friedricha Schinkla.